Pojmy

Rýchlosť pripojenia

Pri meraní rýchlosti internetového pripojenia sa používa jednotka bit za sekundu (bit/s) alebo jej násobky kilobit za sekundu (kbit/s), megabit za sekundu (Mbit/s). Dnes bežné rýchlosti pripojenia do internetu sú zvyčajne v Mbit/s alebo kbit/s. Napr. 10 Mbit/s download a 512 kbit/s upload.

Okrem jednotky bit existuje aj jednotka byte (v slovenčine sa píše aj číta bajt). Platí, že 8 bit = 1 byte.

Hoci nie príliš vhodne, ale pri meraní rýchlosti sa možno stretnúť aj s výsledkami v byte/s, väčšinou v označení KB/s alebo MB/s.

V mnohých reklamných materiáloch sa používa pojem teoretická rýchlosť. Tá hovori len o hranici použitej technológie a v drvivej väčšine meraní sa od reálnej rýchlosti výrazne líši.

Podľa dohody medzi poskytovateľom a zákazníkom môžu byť rýchlosti garantované alebo negarantované. Garantované majú svoj zmysel pre firemných zákazníkov a zodpovedá im aj rozsah a rýchlosť servisných úkonov (napr. bezplatná výmena zariadenia, nástup na servis do 4 hod.) a samozrejme aj cena (v stovkách až tisícoch eúr/mesiac). Negarantované rýchlosti sa zvyčajne ponúkajú na domáce použitie, kde kolísanie rýchlosti spôsobené zdieľaním kapacity medzi viaceré prípojky nehrá podstatnú úlohu. Dnes bežné parametre negarantovaných pripojení sú: odstránenie poruchy do 48 hod., cena v desiatkách eúr/mesiac.

Kolísanie rýchlosti pri negarantovanom pripojení je normálne a označuje sa tiež ako dynamická rýchlosť. O veľkosti kolísania hovorí parameter agregačný pomer. Čím väčšia agregácia, tým viac môže maximálna rýchlosť klesnúť. Bežný agregačný pomer býva 1:50, tzn. že maximálna rýchlosť 10 Mbit/s môže poklesnúť na 200 kbit/s.

© 2004-2024 vychod.net, s.r.o. | Powered by WebGUI CMS | Design from Joomla! Open Source
Visitor · Login ·